Sátoraljaújhely – Magyarország
Legszebb látványt a Bodrogköz felől nyújtanak az egykori Vezúv-méretű vulkán maradványhegyei, a sátoros hegyek. Innen ered a város neve is: Sátor-hegyek alja új hely, azaz Sátoraljaújhely. Az egykori vármegye székhelyt a Ronyva-patak szeli ketté, a keleti városrész Szlovákiához tartozik (neve: Slovenské Nové Mesto).
Az első feljegyzések a településről 904-ből valók, amelynek 1261-ben V. István adományozott városi rangot. Később II. Rákóczi Ferenc, Kazinczy Ferenc, Kossuth Lajos és Andrássy Gyula gróf formálták kultúráját, történelmét. A főteret az impozáns római katolikus templom uralja. Előtte, a Dörzsik-forrás díszes kútjának tetején, egy ismeretlen szobrászművész alkotása, a helyiek által csak Vasmancinak nevezett női szobor áll. Néhány lépéssel távolabb az ország egyik legnagyobb Kossuth-szoboregyüttese látható. A tér másik oldalán az egykori zempléni vármegyeháza (ma városháza) barokk stílusú épületét találjuk. Falai közt kapott helyet a Zempléni Levéltár. A főteret koraeklektikus házsor kíséri végig.
A Pálos-piarista templom és rendház Sátoraljaújhely egyik legrégebbi műemlékegyüttese, A templomban gyönyörű barokk főoltár és stallumok teremtenek áhítatos hangulatot. Maga az épület, amely a remeteéletet a missziós munkával ötvöző pálos rend szellemiségét őrzi, középkori eredetű. Szent Egyed tiszteletére emelték, valószínűleg a 13. század második felében, később többször bővítették és átépítették. 1434-es elnevezésében már a Nagyboldogasszony név is szerepelt. Toronyórájának kőből faragott számlapján 1501-es évszámot olvashatunk, amely jelzi, hogy hajdanán az ország egyik legrégebbi órájának része volt. Az órakő ma a rendház kerengőjének folyósóján látható.
A pálosok a Bocskai-felkelés idején elhagyták az újhelyi kolostort, így a templom pusztulásnak indult. Az épületet 1638-ban, a pálosok visszatérte után újjáépítették. 1660-ban Báthori Zsófia és fia, I. Rákóczi Ferenc itt tért át nyilvánosan a katolikus hitre, és ezt követően ők emeltették
a Szent Kereszt mellékkápolnát, amelyet később, a Thököly-felkelés idején a kurucok többször is kifosztottak. 1786-ban II. József császár eltörölte a pálos rendet, ekkor került az épületegyüttes a piaristák tulajdonába. Ide járt elemi iskolába és gimnáziumba Kossuth Lajos.
Aki belülről is meg szeretné nézni a templomot, annak előzetesen be kell jelentkeznie.
Kapcsolat
Cím: 3980 Sátoraljaújhely, Deák utca 12.
Telefon: +36 47322 433
Honlap: https://ujhely.piarista.hu/