Tőketerebes (Trebišov) – Szlovákia
A település már az újkőkorban is lakott volt. Tőketerebes első említése Terebusként 1219-ből ismert, és eredetileg a közeli Párics várának kiszolgálófaluja volt. A várat viszontagságos történelme során a Perényiektől Luxemburgi Zsigmondon át Thökölyig többen is uralták, végül az erődítményt a Habsburgok 1686-ban porig rombolták. Az egykori vár falának anyagát Tőketerebes további építésére használták fel, sőt e vár falaiból épült meg a későbbi Andrássy-kastély alapépülete is. Tőketerebes legszomorúbb történelmi eseményének talán az tekinthető, amikor 1831-ben a koleralázadás idején, a katonaság sortüzet nyitott a kaszával, kapával és botokkal felfegyverkezett parasztokra. Tőketerebes a földrengések, árvizek és tűzvészek ellenére mindig talpra állt, aminek ma is álló tanúbizonysága a plébánia templom.
Tőketerebesen az Andrássy-család nyomába eredünk; itt találjuk a család eredetileg barokk-klasszicista, majd – főleg idősebb Andrássy Gyulának köszönhetően – historizáló (empire klasszicista) stílusban átalakított egykori kastélyát és az azt övező gyönyörű parkot. Az eredeti kastélyt Csáky Imre és neje, gróf Engel Róza építtette az 1790-es években. A melléképület már Andrássy Gyula fiának, Tivadarnak az elképzeléseit tükrözi. A II. világháborút követően kórház működött itt, majd évek múltán, és egy jelentős átalakítást követően, 1980-ban költözött falai közé a múzeum. A kastély jelen szépségét a 2015–2016-os felújítás során nyerte el, amikor jórészt sikerült helyreállítani az épület valamelyest fennmaradt klasszicista belső és külső stílusjegyeit. E falak közt született ifjabb Andrássy Gyula (1860–1929) gróf, az Osztrák–Magyar Monarchia utolsó külügyminisztere, akinek édesapja, idősebb Andrássy Gyula 4 éven keresztül (1867–1871) a Magyar Királyság miniszterelnöke volt. A család holtában sem hagyta magára Tőketerebest, ugyanis sírboltjuk a kastély parkjában álló mauzóleumban található.
Egy nem kevésbé ismert, másik történelmi személyiség kapcsán is érdemes ellátogatni a múzeumba. Példátlan mennyiségű ékszert találtak Sulyok Sára, egykori gazdag erdélyi család lányának sírjában. A hölgy férje nem más volt, mint a hős egri várvédőként ismert báró ruszkai Dobó István. A páratlanul szép ékszerleletet a kastélyban tekinthető meg. A múzeum helytörténeti tárlata a régió történelmével, mezőgazdaságával és népszokásaival foglalkozik. Míg egy állandó kiállítás az Andrássy-család életén kalauzol végig, egy másik állandó tárlat a borvidéket mutatja be, úgy, hogy nemcsak a látvány, de az íz, a kóstolgatás is része lehet az élménynek. A múzeumban a magyaron kívül lehetőség nyílik szlovák, angol vagy német nyelvű tárlatvezetésre is.
Kapcsolat
Cím: M. R. Štefánika 257/65, 075 01 Trebišov
Telefonszám: +421 56 62 22 34